- 20 czerwca 2026
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO – „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” rok szkolny 2025/2026
W roku szkolnym 2025/2026 nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Piękna Nasza Polska Cała”.
Jednym z głównych założeń projektu było kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów, oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
W ramach realizacji projektu wzięliśmy udział w następujących wydarzeniach
i działaniach zawartych w tzw. „Bazie Pomysłówi Inspiracji”:
1.Moja ojczyzna w oczach dziecka- konkurs plastyczny.
Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, przelewając na papier swoje wyobrażenia
o Polsce. Wśród prac dominowały:
– symbole narodowe, pięknie i pomysłowo przedstawione godło oraz barwy biało-czerwone,
– malownicze krajobrazy: od polskich Tatr, przez rzeki i lasy, aż po Morze Bałtyckie,
– lokalne zabytki: miejsca bliskie sercom naszych uczniów.
- Być dobrym jak chleb.
Niezapomnianą lekcją tradycji okazały się warsztaty, w trakcie których uczniowie własnoręcznie przeszli przez wszystkie etapy przygotowania i wypieku chleba.
- Mazurek Dąbrowskiego- zaśpiewanie Hymnu Polski.
W ramach akcji „Szkoła do hymnu” społeczność szkolna wspólnie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego o 11:11, celebrując narodową tożsamość.
To uroczyste wydarzenie zgromadziło uczniów i nauczycieli, podkreślając przywiązanie do polskiej tradycji.
- Droga do Niepodległości-apel z okazji dnia 11 listopada.
Wyjątkowym elementem uroczystości był występ uczniów wcielających się w role króla
i królowej, którzy zaprezentowali się w przepięknych, historycznych strojach. Ich obecność na scenie dodała akademii niezwykłego majestatu
i w obrazowy sposób przybliżyła uczniom dawne dzieje naszej ojczyzny.
- Strój ludowy- Krakowiak.
Ozdobą uroczystości apelu stał się pokaz tradycyjnego krakowiaka. Barwne spódnice, bogato zdobione gorsety z pasmanterią oraz czapki rogatywki
z pawimi piórami wspaniale podkreśliły charakter występu.
- Jesteśmy Polką i Polakiem.
Uczniowie klasy VIIB wykonali patriotyczną fotobudkę z malowniczym krajobrazem Krakowa. Uczestnicy apelu chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć, które w radosny sposób uwieczniły ich dumę z przynależności narodowej.
- Herbatka dla seniora na jesienne zimowe wieczory.
Niezwykle wzruszającym momentem projektu była akcja „Herbatka dla seniora”, podczas której poszczególne klasy zbierały różne rodzaje herbat dla podopiecznych pobliskiego Domu Pomocy Społecznej. Zwieńczeniem zbiórki były odwiedziny naszych uczniów
u pensjonariuszy, co stało się wspaniałą okazją do międzypokoleniowej integracji, rozmów oraz przekazania zebranych podarunków.
- Według przepisu babci.
Warsztaty kulinarne klasy VIE, podczas których uczniowie piekli tradycyjne pierniki według dawnego przepisu babci, poznając przy tym sekrety dawnych, polskich receptur.
- Wars i Sawa- poznanie legend.
W ramach realizowanych zadań uczniowie przenieśli się w świat dawnych opowieści, poznając historię Warszawy poprzez legendę o Warsie i Sawie. Podsumowaniem tych zajęć było wykonanie pomysłowych prac plastycznych, które pięknie zilustrowały początki naszej stolicy.
- Folkowe inspiracje we współczesności.
Podczas zajęć uczniowie klasy III A projektowali i zdobili ekologiczne, lniane siateczki na zakupy wykorzystując do tego barwne, tradycyjne motywy ludowe.
- Kocham Cię Polsko – turniej wiedzy patriotycznej.
Klasy musiały zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami – od rozwiązywania zagadek historycznych, po uzupełnianie krzyżówek sprawdzających znajomość polskich tradycji, geografii i symboli narodowych. Najbardziej podniosłym i wzruszającym momentem tego wyjątkowego dnia było spektakularne zakończenie, kiedy to cała szkoła wspólnie zatańczyła poloneza.
- Patriotyczny rajd.
Edukacja patriotyczna w naszej szkole to nie tylko teoria, ale przede wszystkim aktywne poznawanie ojczyzny w terenie min.:
– quest Bieńczycki, gra terenowa. Uczniowie rozwiązując logiczne zagadki i łamiąc szyfry, krok po kroku poznawały architekturę Bieńczyc,
– monumentalny kościół gotycki oo Dominikanów odwiedziła klasa VI E,
– przygoda w Beskidach, uczniowie klasy IV A poznali piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne a także bogactwo historyczne.
- Zielona Niepodległa.
W szkolnym ogrodzie, uczniowie od przygotowali podłoże i posadzili tradycyjne polskie zioła.
Koordynator projektu:
E.Błoniarczyk