- 31 maja 2026
FINAŁ 10. EDYCJI FESTIWALU FilmON ZA NAMI
Finał jubileuszowej 10. edycji Festiwalu FilmON już za nami!
Finał jubileuszowej 10. edycji Festiwalu już za nami! Ależ to były emocje! Do tegorocznych zmagań filmowych zgłoszono 41 produkcji, z których 17 dostało się do ścisłego finału. Nad przebiegiem konkursu i wyborem laureatów czuwało wyjątkowe jury, reprezentujące świat filmu, teatru i kultury.
W jego skład weszli: Gabriela Muskała, Anna Starewicz-Caban, Bartosz Blaschke, Tomasz Schimscheiner oraz Grzegorz Zariczny. Na podium stanęły filmy,
które w sposób szczególny ujęły serca jurorów:
- I miejsce zdobyła poruszająca „Ławeczka”, OREW z Chorzowa
- II miejsce przypadło filmowi „Inaczej”, ŚDS „Pogodni” z Białegostoku
- III miejsce zajął „Paprykarz”, ZSS nr 1 ze Szczecina
Nagrody aktorskie trafiły do Elżbiety Cichoszewskiej z Wolsztyna oraz do zespołu aktorskiego filmu „Dobre rady” ze Stąporkowa. Jury przyznało także szereg wyróżnień, doceniając m.in. „szaleństwo wyobraźni” w filmie „Bigos” czy „odwagę sięgania do czegoś dalekiego”
w „Japońskim ziarenku”.
Wszystkie nagrodzone filmy zostały zaprezentowane na seansie otwartym dla publiczności
w dniu 11 maja, któremu towarzyszyło spotkanie z jurorami i twórcami filmów, a także pokaz specjalny filmu pt. „Syn szczęścia”
w reż. Dominika Mireckiego.
Tegoroczna edycja została wzbogacona o wyjątkowy projekt – konkurs plastyczny „Mój Superbohater”, do którego nadesłano aż 160 prac z całej Polski. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własnego superbohatera – postać obdarzoną niezwykłymi mocami, talentami lub cechami. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstały prace niezwykle poruszające, będące osobistymi historiami o sile, marzeniach i codziennej odwadze. To jednak nie wszystko. Konkurs stał się płaszczyzną niezwykłego dialogu artystycznego. Na podstawie nagrodzonych prac plastycznych, uznani polscy rysownicy komiksowi (m.in. Kasia Mazur, Meago, Błażej Qrjusz Kurowski czy Mariusz Zabdyr) stworzyli własne interpretacje tych postaci w formie krótkich komiksów. Dzięki temu historie wymyślone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną zyskały nowe życie w profesjonalnej formie graficznej, łącząc dwa odrębne światy twórcze w jednej, wspólnej przestrzeni wystawienniczej. Wystawę prac plastycznych
i komiksów można było oglądać w Sektorze Sztuki Ośrodka Kultury Norwida.
Nowością jubileuszowej edycji był cykl „The Best of FilmON”. Przypomnieliśmy publiczności najbardziej poruszające i wartościowe produkcje
z minionych dziewięciu lat, prezentując je
w różnych przestrzeniach kultury na mapie Krakowa i nie tylko.
Retrospektywne pokazy odbyły się w:
- Ośrodku Kultury Ruczaj (22 kwietnia),
- Klubie Płaszów (27 kwietnia),
- Kinie Sfinks (10 maja), gdzie seans połączono z otwartą dyskusją, w której wzięli udział jurorzy oraz twórcy,
- Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Festiwal FilmON od lat udowadnia, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną chcą
i potrafią rozmawiać o kinie. Wyrazem tego było specjalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF Kropka), które odbyło się 4 maja
w Kinie Sfinks. Festiwalowicze mogli
w bezpiecznej i otwartej atmosferze dzielić się swoimi wrażeniami, interpretacjami oraz emocjami po obejrzeniu filmu pt. „Kosmiczna wiadomość”
w reż. Felixa Bindera.
Festiwal to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale również edukacyjne. W jego ramach zostały zorganizowane warsztaty dla uczniów szkół ogólnodostępnych pt. „Savoir-vivre w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami”, podczas których uczniowie uczyli się właściwych postaw, zasad komunikacji oraz sposobów udzielania wsparcia osobom
z niepełnosprawnościami.
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu FilmON pokazała, że sztuka ma niezwykłą moc łączenia ludzi oraz otwierania ich na drugiego człowieka, tworząc przestrzeń do dialogu
i wzajemnego zrozumienia.
Ale Festiwal nie mógłby się odbyć bez ludzi, instytucji i partnerów, którzy od lat współtworzą z nami FilmON i wspierają jego ideę. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej wyjątkowej jubileuszowej edycji.
Dziękujemy naszym Patronom Honorowym – Prezydentowi Miasta Krakowa Aleksandrowi Miszalskiemu, Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej , Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Gabrieli Olszowskiej za objęcie Festiwalu swoim patronatem.
Dziękujemy panu Bogdanowi Dąsalowi – pełnomocnikowi Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami za obecność na Gali
i wspieranie Festiwalu.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych Partnerów i Przyjaciół Festiwalu:
Ośrodka Kultury Norwida oraz Kina Sfinks za wieloletnią obecność, gościnność i tworzenie miejsca, w którym FilmON może rozwijać się od lat.
Admind Branding & Communications – za stworzenie identyfikacji wizualnej Festiwalu, statuetek, materiałów promocyjnych i wyjątkowej oprawy tej jubileuszowej edycji. Dziękujemy za kreatywność, zaangażowanie i to, że jesteście z nami nie tylko jako Partner,
ale jako prawdziwi przyjaciele FilmON-u.
Radzie Dzielnicy XVIII Nowa Huta za wsparcie i realny wkład w to, byśmy mogli doceniać twórców i rozwijać Festiwal z roku na rok.
Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski za obecność, zaangażowanie, ufundowanie nagród specjalnych i wsparcie organizacyjne tegorocznego wydarzenia.
Szczególne podziękowania dla Fundacji Edukacji i Sztuki za wieloletnie wsparcie Festiwalu FilmON, ufundowanie nagrody specjalnej oraz nieustanne promowanie idei Festiwalu także podczas innych wydarzeń i festiwali filmowych. Dziękujemy, że od lat jesteście ambasadorem FilmON-u i częścią tej historii.
Fundacji Wawel z Rodziną za obecność podczas jubileuszowej edycji Festiwalu oraz ufundowanie słodkiego poczęstunku, który sprawił wiele radości uczestnikom.
Związkowi Nauczycielstwa Polskiego Kraków-Nowa Huta za wsparcie i życzliwość okazane Festiwalowi.
Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za podarowanie wspaniałych filmowych upominków.
Firmie marven.pl za pyszną kawkę.
ATOM Comics oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak za życzliwość i podarowanie książek i komiksów dla uczestników
Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Dominikowi Mireckiemu za udostępnienie filmu pt. „Syn Szczęścia”, który uświetnił wieczorne seanse.
Ogromne podziękowania dla naszego Jury: Gabrieli Muskały, Anny Starewicz-Caban, Bartosza Blaschke, Tomasza Schimscheinera oraz
Grześka Zaricznego za uważność, czułość i trud wyboru spośród tylu ważnych filmów.
Szczególne podziękowania dla Monika Meleń za poprowadzenie Gali Finałowej, ogromne zaangażowanie w promocję Festiwalu i wsparcie, na które zawsze możemy liczyć.
Dziękujemy Karolinie Nowackiej za bardzo wartościowe spotkania w ramach DKF Kropka.
Magdzie i Justynie za pomoc w przygotowaniu Festiwalu by był dostępny dla wszystkich.
Dziękujemy Centrum Kultury Podgórza – Ośrodkowi Ruczaj oraz Centrum Kultury Podgórza – Klubowi Płaszów za otwartość i zaangażowanie oraz współorganizowanie seansów filmowych The Best of FilmON.
Dziękujemy naszym niezastąpionym wolontariuszom Sandrze i Kubie za pomoc, zaangażowanie i serce, które włożyli w każdą chwilę tego Festiwalu.
Dziękujemy Sarze i Marcinowi za uchwycenie Festiwalu w pięknych fotografiach, a Karolinie za przygotowanie wyjątkowego filmu z okazji jubileuszowej 10. edycji Festiwalu.
Ogromne dzięki dla uczniów naszej szkoły: Amelii, Zosi, Dominika, Kuby, Gerarda za bycie wspaniałymi gospodarzami Festiwalu.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie wystawy „Mój Superbohater” – zwłaszcza twórcom prac plastycznych i autorom komiksów.
I przede wszystkim – Twórcom filmów! Za Waszą odwagę, szczerość i filmy, które zostają
z nami na długo. To Wy jesteście sercem FilmON-u. Dzięki Wam ten jubileusz miał prawdziwe znaczenie.